Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatnie zbadaj stopy twojego dziecka. Pilotażowy program badań na NFZ dostępny także w regionie łódzkim

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
O zdrowie stóp trzeba zadbać już w wieku dziecięcym.  Można to zrobić w ramach programu profilaktycznego refundowanego przez NFZ
O zdrowie stóp trzeba zadbać już w wieku dziecięcym. Można to zrobić w ramach programu profilaktycznego refundowanego przez NFZ 123RF
Nabywane w dzieciństwie wady stóp są powszechne i w przyszłości mogą mieć poważne konsekwencje. Aby z nimi walczyć NFZ prowadzi pilotażowy program badania dziecięcych stóp. Można zbadać stopy dziecka bezpłatnie i bez skierowania.

Spis treści

Jak częste są wady stóp i kiedy powstają?

Choć trudno w to uwierzyć większość z nas ma jakieś wady stóp. Z badań wynika, że tylko 20 proc. dzieci przychodzi na świat z wrodzonymi wadami stóp, jednak w ciągu dorastania większość z nich takie wady nabywa. W krajach uprzemysłowionych aż 80 - 90 proc. dorosłych ma jakieś wady stóp. Z prowadzonych w tym roku w Polsce badań przesiewowych stóp u 3,5 tys. dzieci wynika, że około 45 proc. badanych dzieci wymagało dalszych konsultacji lub leczenia. Najczęściej występujące wady wśród uczestników pilotażu to płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt.

Konsekwencje deformacji stóp

Tymczasem stopy i ich zdrowie są bardzo ważne. Nasze stopy pracują niemal cały czas i to od ich zdrowia zależy prawidłowa postawa całego ciała. Źle ukształtowana stopa może nie tylko boleć w trakcie chodzenia, ale też powodować szereg dolegliwości w różnych miejscach ciała – od bólu w stawach skokowych przez bóle kolan, bioder, kręgosłupa aż po bóle głowy i migreny.

Pilotażowy program badania dziecięcych stóp

Ze względu na znaczenie zdrowych stóp Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomiły w tym roku pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży.

Program przeznaczony jest dla wszystkich dzieci w wieku od 5 do 16 lat. W jego ramach można bezpłatnie ocenić budowę dziecięcych stóp. Podczas wizyty fizjoterapeuta oceni czy dziecko ma wady postawy i ręcznie zbada stopy, wskazując miejsca, gdzie odczuwany jest ból. Potem przeprowadzone będzie badanie podoskopowe, które określi m. in. stabilność stóp czy zgrubienia na podeszwie. Ostatnim elementem będzie badanie komputerowe na platformie, które pokaże siłę nacisku różnych części stopy w chodzie i podczas stania. W razie wykrycia wad lub ich ryzyka rodzice otrzymają wskazówki dotyczące dalszej diagnostyki i leczenia, a także porady na temat ćwiczeń sprzyjających zdrowiu stóp.

Program profilaktycznego badania stóp w województwie łódzkim

Program profilaktyczny realizowany jest w 16 placówkach w całym kraju – w województwie łódzkim prowadzi je przychodnia Med-Reh w Brzezinach przy ul. Sienkiewicza 47 (tel. 577 677 227). Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ i nie wymaga skierowania – wystarczy jedynie zgłosić się do przychodni i umówić wizytę. Program trwać będzie aż do 2025 roku.

Badania i leczenie stóp dziecka na NFZ także poza programem

Ale opiekę nad stopami dziecka można też otrzymać bezpłatnie w normalnym trybie, korzystając ze specjalistycznej pomocy ortopedy, fizjoterapeuty. Do takiej wizyty w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ.

Testy przesiewowe dotyczące zaburzeń układu ruchu, w tym kończyn dolnych i stóp prowadzą też poradnie medycyny szkolnej, oraz działające w ich ramach szkolne gabinety pielęgniarskie.

Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ radzi, by w razie zauważenia u dziecka wad stóp lub wątpliwości co do prawidłowości ich rozwoju skierować pierwsze kroki do lekarza POZ. - Taki lekarz najlepiej zna dziecko i doradzi, do jakiego specjalisty należy się skierować – mówi Góralczyk.

Profilaktyka dla zdrowych stóp u dziecka

Deformacjom stóp dziecka najlepiej jednak zapobiegać. Kluczowym elementem jest odpowiedni dobór obuwia. Trzeba pamiętać, że stopa małego dziecka szybko rośnie bardzo szybko, początkowo nawet 1,5 mm a później 1 mm na miesiąc. Jednocześnie bucik musi zostawiać palcom swobodę ruchu, ale nie może być zbyt duży. To oznacza, że 2-3-letni maluszek powinien mieć mierzone stopy i dobierane buty nawet co dwa miesiące, a starszy przedszkolak - co pół roku.

Jedną z głównych przyczyn deformacji stóp jest nadmierna masa ciała. Dlatego warto zadbać o prawidłową dietę dziecka. Komponowanie zbilansowanego i zdrowego jadłospisu dla dziecka i całej rodziny można sobie ułatwić korzystając z bezpłatnych planów żywieniowych przygotowany przez NFZ i dostępnych na stronie diety.nfz.gov.pl. Należy też zachęcać dziecko do zdrowej aktywności fizycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na aleksandrowlodzki.naszemiasto.pl Nasze Miasto